Egy új javaslat értelmében a 2024 végéig meghosszabbított kedvezményes lakásáfa akár 2028. december 31-ig is alkalmazható lesz, ha az építést 2024 végéig bejelentik, vagy eddig megszerzik az engedélyt - jelentette be Varga Mihály, pénzügyminiszter Facebook oldalán. Fontos kérdés tisztázódik ezáltal, mivel az építés bejelentésének (vagy az engedély megszerzésének) határidejének kitolása után nem volt egyértelmű, hogy a 2026-os építés befejezési határidő is módosul-e. A javaslatot ősszel tárgyalja.
Portfolio
2022. augusztus 30. 09:51
A kedvezményes lakásáfa bejelentési (illetve az építési engedély megszerzésének) határidejének két éves kitolása után
MOST AZ ÉPÍTKEZÉS BEFEJEZÉSÉNEK A HATÁRIDEJE IS KITOLÓDHAT, EZ 2028 DECEMBER 31-IG
- derül ki Varga Mihály Facebook bejegyzéséből. A határidő kitolását az Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) kezdeményezte, a Pénzügyminisztérium pedig elfogadta és támogatja. A végleges döntést az országgyűlés fogja meghozni. A pénzügyminiszter szerint ez évente 200 milliárd forintot hagy az embereknél.
Amennyiben a javaslat átmegy a parlamenten (és nincs okunk azt feltételezni, hogy ne így lenne), úgy az 5%-os lakásáfa így minden új építésű lakásra vonatkozik majd, mely 2024 végéig megszerzi az építési engedélyt - vagy egyszerű bejelentés esetén az építést eddig az időpontig bejelentették - és 2028 végéig befejezik az építését.
A döntés fontos kérdőjelet oszlat el a lakáspiacon. A kormány még július végén jelentette be, hogy folytatódik a sikeresnek bizonyult kedvezményes lakásáfa-program, de eddig nem volt egyértelmű, hogy a bejelentés és az építési engedély megszerzésének határidejével az építés befejezésének határideje is módosul-e.
Mint azt az eredeti bejelentés után elemzésünkben összegeztük: a kedvezményes áfa meghosszabbítása kedvező, mert nem fognak befagyni az új projektindítások - amire egyébként valós esély volt -, a lakosság inkább mer majd magán jelleggel építkezni (generálkivitelező bevonásával) és év végén sem lesz őrületes kapkodás az építészeti tervek és egyéb engedélyeztetések elfogadásakor. Másfelől ugyanakkor a szabályok folyamatos módosítgatása káros hatással is van a lakáspiacra, aminek alapvetően egy kiszámítható szabályozói környezetre lenne szüksége.
Címlapkép: Getty Images
Címkék: építőipar, Varga Mihály, ingatlan, építkezés, évosz, építési engedély, kedvezményes lakásáfa