Érdeklődésünk középpontjában az ingatlanfejlesztések álltak, és azt igyekeztünk feltérképezni, hogy a börzén megjelenő újépítésű lakások építése milyen fázisban van; előértékesítés folyik-e vagy vannak-e már beköltözhető lakások.
A LAKÁSBÖRZÉN ÖSSZEGYŰJTÖTT ADATOKAT A KÖVETKEZŐ TÁBLÁZATBAN ÖSSZESÍTETTÜK:
Lakasbörze projektek 2016.marc
ÉS, HOGY MIT SUGALLNAK A SZÁMOK EGY INGATLANSPECIALISTÁNAK, ARRÓL KIRSCH GÁBOR-T, A MIOSZ ELNÖKSÉGI TAGJÁT KÉRDEZTÜK:
A 2016 tavaszi Lakásbörzén közel 2.300 db új lakással jelentek meg az ingatlan fejlesztők.
Érdekes adat, hogy ebből csak 22 %, kb 500 db lakás az, ami már épül. A többire még nincsen építési engedély, azok az előértékesítés (vagy regisztráció) fázisában vannak.
A börzén a legtöbb lakást egyébként a 13. kerületben kínálták, amelyet a 11. kerület követett.
Agglomerációs beruházásból nagyon kevés jelent meg a kínálatban.
Ettől is érdekesebb, hogy csak 7%, összesen 167 db lakás az, ami ezek közül még eladó, ezekből válogathatnak azok, akik tervezhető időn belül szeretnének új lakásukba beköltözni, mert a börzén megjelent lakás kínálat túlnyomó részben még csak a tervezőasztalon létezik.
Összességében pozitív fejlemény az új projektek megjelenése, még ha egyelőre csak terv asztalon is, mert a lakáspiac kiegyensúlyozásához kellenek az új lakások.
Hasonló helyzet egyébként a 2000-es évek elején volt, amikor az állami kamattámogatásos hitelek, és a szocpol hatására megélénkült az építőipar és elindult az új lakás piac.
Azóta viszont, az akkori hurrá optimizmus után átéltünk egy gazdasági válságot, és érdekelt bennünket, hogy a vevők most is ugyanakkora vehemenciával vetik-e bele magukat a nulláról induló lakásprojektekbe.
Következő cikkünkben annak járunk utána, hogy szívesen vesznek-e az emberek lakásokat a tervasztalról, illetve hogy milyen buktatói lehetnek, mire kell figyelni az ilyen vásárlások esetén.